Осінь-2017 з Leport : що читати, кого слухати, як писати й з ким говорити

Розказуємо у 600 словах про те, чим будемо займатися вже цієї осені. 

Що читати

На першу зустріч літклубу прийшли не лише ті, хто її організовував, що дуже добре. Загалом на обговоренні було близько тридцяти людей.

Кожен по черзі висловив свої очікування й побажання. Виявилося, що у всіх смаки різні. Хтось пропонував читати наукову фантастику, когось цікавив екзистенціалізм, одні хотіли познайомитися із німецькою літературою 20 століття, інших тягнуло до античної літератури, творчості сучасних українських письменників чи західного хоррору.

Всі ми різні. Ми стали міркувати, як би знайти щось спільне, загальне, – і що це буде?

Можна було би на кожному літклубі обговорювати книгу, запропоновану кимось. І так по черзі ми за рік обговорили би все, що пропонувалося спочатку. Але це – тикати в небо пальцем. Від такого читання нічому не навчишся, а тільки прочитаєш і радітимеш із того.

Ми підійшли до питання більш серйозно. Читати те, що любиш – просто. З цим і сам впораєшся. Літклуб – це колектив, і його силу варто спрямувати на непідйомні для одного читача книги. Читати і обговорювати разом варто те, що ніколи не осилиш самостійно.

Окрім того, основою, в якій наші смаки і уподобання сходяться, є класична література. Просто тому, що вона не ділиться за жанрами й напрямками. Вона більш літературна і життєва, ніж усяка інша література.

І ще: неможливо насправді зрозуміти літературу якого-небудь періоду і жанру, не знаючи, з чого вона виросла. А вона обов’язково з чогось виросла. Навіть відомо з чого: з того, що їй передувало – не в хронологічному сенсі, а в логічному. А це, як не крути, класика. Наприклад, щоб розуміти сучасну українську літературу і не боятися для себе оцінити її, сміливо думати про неї, просто необхідно бачити весь процес становлення української літератури – від самого початку.

Будь-яка сучасна література пов’язана з класичною: або продовжує її, або заперечує.

Поміркувавши так, ми вирішили, що читатимемо нетлінку. Спочатку українську класику, потім – європейський докласичний роман. 

Програма літклубу на наступні два місяці:

15.09 – Шевченко (твори для підготовки тут )

29.09 – Франко

13.10 – Леся Українка

27.10 – Коцюбинський

Як бачите, зустрічатися будемо раз на два тижні. Це пов’язано не тільки із тим, щоб встигати читати заплановане, а й із іншими заходами.

Кого слухати

Слухати є кого. Ми організовуємо кілька лекцій про життя і творчість тих, чиї твори зібралися читати.

12.09 – В.Д. Піхорович розповість про Івана Франка (деталі тут або тутечки)

Окрім цього, ще будуть лекції про Лесю Українку (від К. Москаленко) та про Михайла Коцюбинського (від Д. Столяренка). Як ви зрозуміли, проведемо їх тоді, коли читатимемо саме цих авторів.

Як писати

Кажуть, що для того, щоб вміти читати, треба вміти писати. І навпаки. Все-таки це правда.

В перервах, відпочиваючи від читання, ми кілька разів зустрінемося в рамках того ж літклубу, але з дещо іншою метою. Кожен бажаючий зможе представити свої оповідання, новели, нариси (на заздалегідь визначену тему), не боячись критики. Кожен, звісно, її отримає, але у нормальному вигляді. Здорова критика – це не критикування й заперечення, а розвиток того справжнього, що є в творі, хай навіть того і піщинка. На спільних обговореннях цю саму піщинку легше розгледіти.

Як писати? Не боячись. І читаючи.

З ким говорити

Нам давно не вистачало поетичних вечорів. Нас навіть звинувачували у зневазі до поетів.

Дарма. Бо ми вже продумали план поетичних вечорів аж до Нового року.

Як не сьогодні, то завтра запросимо вас на захід. Поки скажемо тільки, що це будуть нормальні поетичні вечори. Без зайвого захоплення саморефлексією у віршах, здорові такі, живі зустрічі.

Говорити, таким чином, будемо з поетами – адже всі ми трішки поети.

А для чого?

Щоб розширювати свій поетичний кругозір, щоб вчитися відчувати так, як вміли відчувати Байрон, Уітмен і інші, щоб відкривати поетів у собі і близьких.

Одним словом, підписуйтеся на нас в Телеграм і Фейсбуці і чекайте новин.

До зустрічі!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.