Тарас Прохасько вважає, що може навчити писати книги

Ми живемо в добу тренінгів, майстер-класів та семінарів. Нам пропонують «знайти ціль свого життя за дві години», «навчитись розуміти потреби свого організму», «швидко опанувати мистецтво прямого продажу». Щодня проводяться десятки, якщо не сотні подібних заходів, які «розширюють свідомість», дають змогу «подивитись на життя під новим кутом» і т.д. Писати книги тепер теж вчать.

Ми звикли, що письменники — розумні люди. Умови сьогодення примушуюють нас відмовлятись від такого стереотипу. Якщо ви пишете з помилками, прочитали за все життя три книги Коельо, два романи Люко Дашвар і пам’ятаєте якийсь вірш Ліни Костенко напам’ять, — можете писати: спочатку буде не дуже, але через кілька місяців… Знаєте, що «не» з дієсловами пишеться окремо? Читали Довженка? Писали перекази в школі на «десятки»? У вас талант! Ну, а якщо восени ви сідаєте в крісло, дивитесь в стелю або у вікно, заливаючись зеленим чаєм, при цьому розділяючи (морально) страждання всіх ображених і знедолених в цілому світі, то ви, вітаємо, вмієте ловити музу. Щоб називатись генієм, достатньо зафіксувати присутність музи на папері, зіпсувавши кілька листів. Краще використовувати маленькі листочки, писати бажано олівцем. Все, ви — геній!

Нічого складного.

Мало того, що генієм пощастило бути далеко не всім, так однієї геніальності, виявляється, замало. Необхідно вчитись.

Вчитись — довго. Звісно, якщо це не майстер-клас.

І тут на допомогу приходить Тарас Прохасько зі своїм авторським курсом «Письмо як світогляд».

Хто такий Тарас Прохасько

Тарас Прохасько — письменник, журналіст. Про Тараса Прохасько є стаття на Вікіпедії.

Тарас Прохасько — письменник, есеїст, публіцист, перекладач, один з найбільш впливових сучасних українських письменників. Лауреат багатьох літературних премій (зокрема, «Книга року BBC» та премії Джозефа Конрада). Автор більше десяти книжок прози. Один із засновників «станіславського феномену».

Але нам він цікавий, як людина, яка вважає, що може навчити писати книги. Чи, принаймні, вчити.

Що таке авторський курс

Авторський курс — це круто. Авторський курс = те, що дізнався від інших + те, що дізнався з власного досвіду + плагіат + вода. Авторський курс = гроші.

Авторський курс Тараса Прохасько «Письмо як світогляд»

Курс, який складається з 8 годин лекційних і практичних занять, триватиме протягом 5–6 березня у Львові.

Прохасько розповість слухачам, як власний світогляд впливає на текст, як спостереження перетворювати на цікаві історії, як «гратися» з мовою, щоб створити власний авторський стиль та інше.

Програма курсу:

— Самописець. Як писати про себе.

— Література — це все ж таки репортаж

— Співжиття словосполучень

— Деталь як думка

— Практичне завдання (аналіз і обговорення)

Чому цей захід називається «Авторський курс Тараса Прохасько»

Тому, мабуть, що організатори зробили ставку на автора курсу — Тараса Прохасько. Скоріш за все, це ім’я викликає овації. Колінця в українського читача підкошуються, в голові одразу стає темно, а на душі добре, коли він чує ім’я одного з найвпливовіших письменників сучасної України.

Чому авторський курс Тараса Прохасько називається «Письмо як світогляд»

Краще було б запитати самого автора, але це не є можливим: вартість курсу складає 400 гривень. Спробуємо самі розібратись. «Письмо», бо автор має намір говорити про письмо. «Як», бо як. «Світогляд», вочевидь, тому, що і світогляд зачепить. І це все за 8 (вісім!) годин.

Проаналізуємо назву цілісно. Письмо як світогляд… Якби автор курсу хотів сказати, що письмо — це світогляд, то він так би й сказав: письмо — це світогляд. Але тоді кострубато звучить. Зупинившись на варіанті зі словом «як» замість «-», автор ризикує бути не до кінця зрозумілим. Виходить, він сам розуміє, що письмо — це не світогляд, але намагається так на нього подивитись. З таким самим успіхом можна називати цей курс «Письмо як не світогляд».

Жарти в сторону! Серйозно, невже хтось може повірити, що написання книг — це світогляд? Назва авторського курсу Тараса Прохаська викликає недовіру до розуміння Тарасом Прохаськом поняття «світогляд». Ні, чіплятись до неправильного розуміння процесу (феномену) написання книг ми не станемо, адже Тарас Прохасько письменник, він це знає як ніхто. Тільки от виходить, що або поняття світогляд звужується, або під письмом розуміється зовсім не письмо.

Що Тарас Прохасько розуміє під поняттям «світогляд» — таємниця. Ми в чужі таємниці свого носа не сунемо. Зате нам точно відомо, що література — особлива словесно-образна форма суспільної свідомості. Саме суспільної свідомості, а не світогляду однієї людини, хай навіть і автора курсу «Письмо як світогляд». Цілком можливо, що суть курсу саме у застосуванні широких, філософських категорій до «письменницьких» примх конкретної людини. Інакше кажучи, з літератури, як особливої словесно-образної форми суспільної свідомості зробити письмо як світогляд.

Але не будемо чіплятись до Тараса Прохасько. Він має повне право робити з літературою все, що хоче. Йому дозволено (ним самим) гратися з мовою, щоб віднайти власний неповторний стиль. Він виборов роль сенсея, взірця для молодих письменників у важких літературних боях під Станіславом, за що йому честь і хвала.

Чому варто піти на авторський курс Тараса Прохасько «Письмо як світогляд»

Прослухавши курс, ви допоможете його автору матеріально, щоб він зумів купити олівців, маленьких листочків і продовжив писати книги.

Чому сумніви щодо якості курсу недоречні

Аргумент № 1.

Тарас Прохасько — майстер, виражаючись його термінологією, письма. Хоча б ці рядки, — так писати можуть тільки титани літератури.

«Я відчув її ще на початку літа. Тоді було літо сухості. Адже у літі багато літ. Тепер тяжко сказати — що я відчув. Але я казав — осінь вже незабаром, вона вже десь тут, хоч її трошки. Мені відповідали: звичайно, осінь незабаром, але хай мине літо; будеш мати осінь. А я знов — осінь можна мати і влітку. Наймусівніше — цей період літа, коли не знаєш вранці, чи почалося вже щось зовсім інше». (Взято з твору «Лексикон таємних знань»)

Дуже нагадує словнозвісний монолог челябинської моделі Юлі Голубцової: «Я в себя если что-то, я все равно думаю, что какие-то может быть что-то».

Ось ще свідчення оригінального стилю Тараса Прохасько, його вміння вдало формувати словосполучення й виражати думку:

«Можливо, це якось пов’язано з гербарієм — влітку відбуваються рослини, збираються гербарії, котрі відлежуються цілу осінь і прочитуються протягом зими. Гербарій — вже постлітня повість. Зібрані рослини обмотані пригодами, людьми, місцями, розмовами, настроями. Літні щоденники — окрема культура: мандрівки, експедиції, польові сезони, виправи, нові місця і способи життя, фотографування, ріки і перепади естетики буття, а далі — вакації, ревакації, хлопчача доблесть, війни уяви, соки, плоди і міражі. І літо істина, бо відкритість». (Звідти ж)

Аргумент № 2

Іздрик, ще один титан сучасної української літератури, ось що пише в передмові до того ж таки «Лексикону таємних знань»:

«Про прозу Прохаська говорити трудно вже хоча б тому, що з перших слів доводиться продиратися крізь ці лункі префікси, котрі безумовно мають якийсь езотеричний зміст — принаймні латиною „pro“ означає „для“. Тут годилося б починати з азів, з науки читання, із складання слів про сутність: присутність, прасутність, пре сутність, бо тільки в такий спосіб можна сказати правду».

Іздрик аби-кого не восхвалятиме.

Аргумент № 3

Тарас Прохасько знає більше, ніж його колеги-сучасники.

«Прохасько слушно не вважає себе письменником. Він просто викладає себе на папері, а вся довкололітературна братія намагається вкласти його в якісь рамки й з кимось порівняти. Але він тільки показує, як можна жити».

Аргумент № 4

Письменник повинен вміти мислити. Оцініть інструменти для «думання», які подає Тарас Прохасько.

«Я давно зрозумів, що кожній людині потрібно до найменших деталей знати два-три якісь ландшафти. Цих конкретних ландшафтів досить, щоб могти думати. Бо людина не може мислити, не розставляючи певні образи на відбитому назавжди в мозку ландшафті. Крім того, цих ділянок рельєфу досить і для комбінування снів. Сни завжди відбуваються на основі дуже рідного, корінного, зафіксованого в первісному дитинстві разом з мовою, краєвиду. Алхімія снів полягає в тому, що безліч інших фрагментів, бачених у різні часи в різних місцях, наноситься на тло твоєї корінної території». (З книги «БОТАКЄ»)

Висновок

Зареєструватись на авторський курс Тараса Прохасько «Письмо як світогляд» треба. Обов’язково зареєструйтесь і сходіть на авторський курс Тараса Прохасько «Письмо як світогляд». Ви не станете письменником, якщо не прослухаєте авторський курс Тараса Прохасько «Письмо як світогляд». Авторський курс Тараса Прохасько «Письмо як світогляд» — школа «оригінальності» і «неповторюваності». Автор авторського курсу Тараса Прохасько «Письмо як світогляд» навчить вас писати так, щоб ваші слова жили й квітнули, а не осипалися зів’ялими листочками.

P. S. Я вже вдало використовую здобутки Тараса Прохасько у вираженні думок через застосування оригінальних словосполучень. (див. Висновок)

Текст: Августина Бебель

2 коментарі

  • А вот я как-то не испытываю никаких эмоций, слыша фамилию этого человека. Вообще никаких… Если автор классный, меня обуревают эмоции положительные; если автор плохой — отрицательные. А “Прохасько” — пусть он будет десять раз премирован, не вызывает во мне вообще ничего. Увы… И курс этот его пресловутый… Если корова родилась коровой, сколько её не учи, арабского скакуна из неё не получится. А Прохасько, вероятно, понимает это. Но не отказывается от лишней рекламы и банального зашибания денег.)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.