Що читати влітку 2018 року?

Літературний клуб Leport йде на канікули до вересня. Читайте, що вам заманеться або не читайте нічого – канікули ж!

А якщо вам все-таки захочеться не відриватися від літклубу, то тут є кілька опцій. Можна просто дочитати ті твори з програми, що були непрочитані раніше (ви самі знаєте, про які йде мова). Або можна поглибити свої знання з історії роману, прочитавши те, що залишилося поза програмою. Наприклад, канонічних давньогрецьких романів було п’ять: ми прочитали один (“Дафніс і Хлоя”), тому влітку можна ознайомитися з іншими чотирма.

Ось кільканадцять безпрограшних варіантів для позаклубного читання:

  1. “Херей та Калліроя”, “Ефіопіка”, “Левкіппа та Клітофонт”, “Габроком та Антія” – давньогрецькі романи.
  2. Гомер, “Іліада”, “Одісея” – не романи, але коли ж їх ще читати, як не влітку.
  3. Вергілій, “Енеїда” та Овідій, “Метаморфози” – для розуміння “Божественної комедії” Данте, “Золотого осла” Апулея і сюжетів світової літератури взагалі.
  4. Луцій Апулей: “Апологія” (реальна промова автора “Золотого осла” в суді на захист проти звинувачень у магії).
  5. П’єр Абеляр, “Історія моїх страждань”автобіографічний твір філософа XII століття про його кохання до юної Елоїзи, яке закінчилося дуже трагічно і про те, як із цієї трагедії вийшли речі ще гірші.
  6. “Івейн, або Лицар із левом” – роман Кретьєна де Труа, автора вже відомої нам книги “Ланселот або Лицар возу”. Входить до циклу романів про короля Артура і лицарів Круглого столу.
  7. “Бідний Генріх” Гартмана фон Ауе – лицарський роман XII ст., у якому ніхто не воює.
  8. “Роман про троянду”, “Фламенка”, “Окассен та Ніколетта” – французькі куртуазні романи XIII століття, з яких кожен вартий уваги. “Роман про троянду” вважається одним із кращих середньовічних художніх творів; дехто навіть порівнює його із “Божественною комедією”.
  9. Поезія трубадурів, труверів, мінезингерів та вагантів. Ознайомитися з ними варто хоча б для того, щоб уміти розріняти.
  10. Данте Аліг’єрі, “Нове життя” – невеличка повість про кохання Данте до Беатріче: передувала “Божественній комедії”, прекрасний курс із письменницької майстерності. А також – трактати “Бенкет”, “Монархія”, “Про народне красномовство”.
  11. “Новеліно” – збірка італійських новел, логічний праотець “Декамерону”. Ознайомившись із цими новелами, можна ясніше побачити, в чому була новизна Боккаччо.
  12. Інші твори Боккаччо: “Ф’яметта”, “Амето”, “Ф`єзоланські німфи”, “Про знаменитих жінок”.
  13. Сонети Петрарки – для порівняння з сонетами Данте та поетикою “Декамерону”.
  14. “Троїл та Крессіда” – не менш крута поема Джефрі Чосера, ніж “Кентерберійські оповідання”.
  15. “Сер Гавейн і Зелений Лицар” – анонімний роман XІV століття, який за значимістю для англійської літератури ставлять поряд із “Кентерберійськими оповіданнями”.
  16. “Прекрасна Магелона” – французький роман XV ст., який зазвичай можна знайти лише у народній німецькій версії. Ви ж не читали ще народних романів?
  17. “Фортунат” – теж народний роман XV століття про те, як мужик так сильно хотів стати лицарем, що став буржуа.
  18. “Несамовитий Роланд” Аріосто – неперевершений шедевр середньовічної літератури; твір настільки великий і величний, що не помістився в нашу скромну програму (1200 стор.).
  19. Поезія Франсуа Війона – чи не найвидатнішого поета XV сторіччя. Наприклад, можна взяти його “Малий заповіт”.
  20. “Смерть Артура”, Мелорі, кінець XV століття. Цей роман ми маємо читати восени за програмою, але ніщо не заважає взятися за нього заздалегідь: книжка ця чимала.
  21. “Амадіс Гальський”, Гарсі де Монтальво, Іспанія, 1508 рік. “Амадіса” дуже любив Мігель де Сервантес і полемізував із ним у своєму “Дон Кіхоті”. Дуже радимо прочитати цей короткий роман, який переклали порівняно недавно.

Всі або майже всі ці твори можна відшукати в інтернеті. Деякі з них напевне є у вас вдома чи вдома у когось із ваших друзів. Запитуйте в чаті Лепорту або у КПИ discuss: литература: можливо, хтось дасть вам почитати свій екземпляр або поміняється із вами на щось інше. Якщо ви спитаєтеся цих книжок у бібліотеці, то ймовірно будете першим, хто зробить так за останні пару десятків років, чим дуже потішите бібліотечного працівника. “Яка прекрасна молода людина!” – напевно почуєте ви услід.

З огляду на подальшу роботу нашого літклубу, головними у цьому списку є “Метаморфози”, “Роман про троянду”, “Амадіс Гальский” і творчість Петрарки. З ними варто ознайомитися у першу чергу.

Опріч цього не забувайте про інші види мистецтва: фільми про Лицарів Круглого столу, оперу Ріхарда Вагнера “Трістан та Ізольда”, балет “Дафніс і Хлоя”, твори живопису та скульптури на класичні сюжети, театральні вистави. На самій літературі світ не зійшовся, та ви й без нас це знаєте. Література лише тоді є літературою, коли стає ключем до відкриття світу.

І останнє. Підписуйтеся на Leport у Facebook або у Telegram, слухайте на Mixcloud чи дивіться в YouTube!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.