Лобо – вовк, що змінив людину

Одного довгого зимового вечора діалог між друзями затягнувся. Обговорили всі справи насущні і перейшли до вищого рівня. Та й там швидко все повирішували, тож нічого не залишалось, як поринути в ностальгію. Була піднята цікава тема: яка книжка викликала найсильніші емоції в дитинстві?

Я одразу згадала один момент зі школи, коли довелося витирати сльози на очах у всього класу.  Історія була достойна об’ємного роману, але авторові вдалося зробити з неї потужне коротеньке оповідання про американського вовка “Лобо”. Написав історію, яка змогла за декілька сторінок достукатись до дитячого серця, Ернест Сетон-Томпсон.

Зі спогадів виринали картини про злу людину, яка згубила гарну і розумну тварину. Пам’ятаю також, що найдраматичнішим моментом була сцена вбивства коханої подруги вовка – Бланки.

Через два дні на моєму столі вже лежала сіренька книга. Мені дуже сподобалось, що Сетон-Томпсон сам проілюстрував її різними натуралістичними малюнками, які прекрасно підходили під зміст творів. Взялась я одразу за Лобо і прочитала його за два підходи. Другий якраз прийшовся на поїздку в метро і тепер вже не однокласники, а пасажири спостерігали за моїми “мокрими” емоціями. Тож не лише до дитячого серця Ернест має підхід.

Заглянувши в біографію, я дізналась, що ця людина завжди була своєю в світі дикої природи. Спочатку як мисливець, потім як захисник природи, а ще пізніше як засновник бойскаутського руху. Цікаво було спостерігати всі ці фази, які переживає людина, доходячи зрештою до загальнолюдських цінностей.

Полювання на вовків (і не тільки) лягло в основу його книги “Оповідання про тварин”. Тут він описує всі можливі прийоми та хитрощі, що використовуються при винищенні диких тварин в кінці ХІХ століття, та показує, як від них відмовитись. Подивитись на світ очима дикої тварини – ось єдиний варіант відійти від полювання і прийти до прийняття та гармонійного співіснування з дикою природою.

Фото Лобо, зроблене Сетон-Томпсоном, 1893 рік
Фото Лобо, зроблене Сетон-Томпсоном, 1893 рік

В одному з оповідань про бурого лиса, яке називається “Доміно”, описаний цікавий випадок:

“Доміно здригнувся, коли побачив таку розкішну здобич. Але поки він стояв, розмірковуючи над наступним кроком, позаду пролунав якийсь звук, і повернувши голову, Доміно побачив неподалік малесеньку людину.

— А, лисичка! Ти, здається, збираєшся нашкодити? — сказала з докором дівчинка.

Доміно ще раз здригнувся, коли почув звуки людської мови. Він налаштувався стрибати, але не стрибнув. Дівча не здавалось йому особливо небезпечною — вона була така маленька. А індичка була занадто привабливою здобиччю.

Страх боровся в Доміно з мисливським інстинктом. Не зводячи очей з дівчинки, лис зробив крок до індички. Дівчинка зойкнула і побігла геть. Цей зойк вирішив справу: швидким стрибком Доміно сховався в кущах. Індичку було врятовано.

Того ж вечора дівчинка запитала у тата:

— Тат, якби наша індичка висиджувала яйця в лісі, як би ти захистив її від лисиці, не наносячи їй шкоду?

— Я поклав би довкола декілька шматків заліза і тоді жодна лисиця не підійшла б навіть близько, — відповів тато.

Після цього дівчинка взяла в саду шматок ланцюга, поламаний сошник, підкову і розклала їх довкола гнізда індички.

Через декілька днів Доміно знову прийшов за індичкою. Він гарно запам’ятав місце, де зустрів таку ласу здобич.

Він йшов обережніше, ніж завжди: оскільки тут, поряд з індичкою, він міг зустріти людину. Однак, перед тим, як індичка встигла підняти тривогу, нюх і зір попередили його про присутність речей, що пахнуть залізом і є небезпечними. Він позадкував і спробував підійти з іншої сторони, але і там виявився один із цих зловісних предметів. Голос розсудливості шепотів: «Назад!» — і Доміно пішов.

Дівчинка так і не дізналась би про це, але на другий день тато сказав: «А знаєш, дочко, я сьогодні вранці бачив свіжі лисячі сліди в картоплі».

За картину "Сплячий вовк" Ернест Сетон-Томпсон отримав Паризьку премію у 1891 році.
За картину “Сплячий вовк” Ернест Сетон-Томпсон отримав Паризьку премію у 1891 році.

Цей епізод гарно відтворює позицію автора – щоб жити в гармонії з диким світом, його треба знати. Потрібно досліджувати його кожен день і переносити знання з індивідуальних спостережень в сферу загальнолюдських цінностей. Розумний, тобто наповнений практичними знаннями, підхід до природи – це те правило, яке лежало в основі бойскаутського руху.

Необхідність такого вирішення питання “людина-природа” була дуже госторою в період життя автора. Він був свідком багатьох жорстокостей, на які здатні були піти фермери заради цілісності домашньої худоби. Окрім того в його книжці розкриті характери злочинців проти природи. Зазвичай це люди зі стійким бажанням розбагатіти будь-якою ціною, досить обмежені в міжособистісних відносинах. А ще вони не вміють відчувати світ навколо. Часто в оповіданнях Ернест Сетон-Томпсон наділяє звірів людським розумом, щоб продемонструвати перевагу природи над людиною.

Автор відзначав, що основними проблемами таких “хижих” людей є відсутність елементарних знань про природу, пояснення дій тварин за допомогою містики та повальна забобонність, яка лише утруднювала діалог між людиною та природою. Тож встановлювати цей діалог Ернест береться перш за все через освіту. Донесення до дітей, які до того ж були нещадними і жорстокими мисливцями, ідей цінності природи, унікальності тварин та розуміння їх поведінки – було  твердою позицією Сетон-Томпсона.

Пізніше, результатами його роботи стане цілий дитячий рух, який сколихне всю Північну Америку. Цей рух грунтуватиметься на любові і збереженні дикої природи. Сотні дітей відправляться в ліс для того, щоб вивчати його і розуміти своє місце в природі. А ще трохи пізніше цей рух охопить всю планету, і вожаті з різних куточків Землі розповідатимуть дітям біля вогнища цікаві історії про такий загадковий світ довкола нас.

Любіть природу і заглядайте в книги з дитинства – я впевнена, в них на вас чекає багато відкриттів.

Текст: Настя Тадескі

Приємний сюрприз на останній сторінці
Приємний сюрприз на останній сторінці

4 коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.